Nowości
Taśmy LED - gdzie można je wykorzystać? 0
Taśmy LED - gdzie można je wykorzystać?

Odwiedzając sklep internetowy z lampami, w poszukiwaniu oświetlenia np. do pokoju dziecka, bez trudu można zauważyć wiele reklam i banerów odnoszących się do oferty taśm led. Czym są takie taśmy led, a co najważniejsze gdzie je można zastosować? Czy dzięki ich zaletom i charakterystyce można je wykorzystać w jakichś szczególnych miejscach?

 

Czym są taśmy led?

 

Zanim jednak pozna się odpowiedź na to, gdzie można wykorzystać taśmy led, najpierw trzeba sobie dokładnie powiedzieć, czym takie taśmy są oraz jakie są ich cechy charakterystyczne. Jak to więc przedstawia się w szczegółach?

Taśmy led, czy też inaczej mówiąc, paski ledowe, to kawałki materiału o różnej długości, na których umieszczone są diody led. Co ciekawe mogą one mieć jednolity kolor np. biały zimny lub też zielony, ale też mogą być wyposażone w diody RGB, czyli takie, które są w stanie przy pomocy specjalnego sterownika zaświecić właściwie dowolnym kolorem.

Jak dokładnie taka taśma jest zbudowana? Jak już zostało wspomniane, z jednej strony umieszczone są diody led, a na obu końcach taśmy znajduje się para przewodów, którymi podłącza się zasilanie. Oczywiście wystarczy podłączyć jeden koniec, aby diody zaświeciły. Ogromną zaletą takich taśm jest fakt, że po pierwsze zasilane są one niskim napięciem 12 V, a po drugie, pobierają one znikomą ilość energii, dając jednocześnie naprawdę wiele światła.

Częstym zabiegiem w przypadku taśm led jest to, że zalane są one przezroczystym silikonem, który zabezpiecza je i nadaje im wodoodporność.

 

Gdzie można wykorzystać taśmy led?

 

Jak widać po powyższym opisie, taśmy led to naprawdę bardzo ciekawy i interesujący wynalazek. Zasadne jest jednak pytanie, gdzie takie paski ledowe mogą być użyte? Czy są jakieś szczególne miejsca, gdzie poleca się skorzystać z ich zalet, a także takie, w których się one zupełnie nie sprawdzą?

Na wstępie wspomnieć trzeba, że paski ledowe charakteryzują się naprawdę ogromną uniwersalnością. Mogą być one używane nie tylko w domu, lecz nawet w samochodzie, gdzie pełnić mogą funkcję oświetlenia deski rozdzielczej, czy też podświetlenia nóg w środku samochodu, a wreszcie mogą zostać wykorzystane jako podświetlenie drzwi. Jeśli jednak chodzi o zastosowanie domowe, które jest bez wątpienia zdecydowanie najpopularniejsze, to często takie taśmy używane są jako oświetlenie dekoracyjne. Dzięki temu, że są one wodoodporne, można je wykorzystać np.w kuchni do podświetlenia blatu, czy też w łazience do nastrojowego oświetlenia lustra. Małe rozmiary sprawiają, że takie taśmy rewelacyjnie wyglądają także jako forma oświetlenia schodów.

Bardzo często zauważyć można, że taśmy led wykorzystywane są w handlu, ponieważ rewelacyjne sprawdzają się one jako podświetlenie półek, stoisk oraz witryn.

Czy jest jakieś miejsce, gdzie takie taśmy nie powinny być wykorzystywane? Nie zaleca się, aby korzystać z takich taśmy poza domem, ponieważ przede wszystkim wrażliwe są one na działanie np. wilgoci. Jeśli zastosuje się taśmy w wersji z silikonem w trosce o ochronę przed wilgocią, to jednak wystarczy tylko niewielki mróz, aby silikon nieestetycznie popękał.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl